Egy kicsit a lengyelek is magukénak érezhetik az egyik új orvosi Nobel-díjast
Az amerikai Victor Ambros ugyanis egy egykori lengyel kényszermunkás fia.
Az amerikai Victor Ambros ugyanis egy egykori lengyel kényszermunkás fia.
A kisújszállási nádtetős háztól a szegedi kutatóintézeten és a szűkmarkú amerikai egyetemeken át a világhírig: ismert és kevésbé ismert állomások Karikó Katalin karrierjének rögös útján.
A mainzi székhelyű BioNTech is gratulált Karikó Katalinnak és Drew Weissmannak, amiért ők kapják idén az orvosi-élettani Nobel-díjat.
Karikó Katalin úttörő munkássága új korszakot nyitott sokféle betegség kezelésében és megelőzésében – hangsúlyozzák a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) hétfői közleményében annak kapcsán, hogy a 2023-as orvosi-élettani Nobel-díjat Karikó Katalin és Drew Weismann kapták megosztva az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért.
Engem az mRNS érdekelt, Drew pedig az oltások témájában kutatott – idézte fel Karikó Katalin egy hétfő délutáni sajtókonferencián azt a szerencsés kombinációt, amely végül a koronavírus elleni védőoltásig, majd az idei orvosi Nobel-díjig vezetett. Drew Weissman elárulta: először azt hitte, oltásellenesek szórakoznak a Nobel-bizottság nevében.
Az elmúlt időben több beszédet is tartott Karikó Katalin a Magyar Tudományos Akadémián – ezekben számos érdekes és fontos részletre tért ki a kutatásokról és a tudományról, több esetben személyes példáján keresztül. Most ön is megtekintheti ezeket az előadásokat.
A legfontosabb, hogy örömmel végezzük a munkánkat – mondta Karikó Katalin hétfőn újságíróknak, azt követően, hogy bejelentették, Drew Weissmannal megosztva nekik ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért.
Igazi ellenség nélkül, pusztán ártalmatlan edzőpartnerrel is fel lehet készülni a támadásra. Nagyjából ez a lényege a most Nobel-díjjal elismert mRNS-vakcinának.
A világot megbénító koronavírus-járvány elleni egyik leghatékonyabb védekezési módszer, a más betegségek ellen is bevethető mRNS-alapú vakcina feltalálói, Karikó Katalin magyar biokémikus és Drew Weissman amerikai mikrobiológus érdemelték ki idén a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat – jelentette be hétfőn délelőtt a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.
A fájdalomcsillapításban is komoly szerepük van a friss Nobel-díjasok felfedezéseinek.
Nekem már az felborzolta az idegeimet, amikor először bedobták – méretes gumicsontként – a közbeszédbe, hogy Karikó Katinak Nobel-díjat kellene kapnia. Hát emberek, azt nem közfelkiáltásra adják! Vélemény.
David Julius csak akkor hitte el, hogy nem a bolondját járatják vele, amikor a felesége meghallotta Thomas Perlmann hangját, és megerősítette, hogy valóban a Nobel-bizottság titkára keresi.